Balıkesir’in Akçay ilçesindeki 220 metrekarelik bu kocaman dubleks evde eksik tek şey var. O da duvarlar! 

Ev sahibimizin bu evden önce yaşadığı evin mutfağının tezgah alanının kısıtlı. Odaların araları ise tipik bir daire olarak duvarlarla bölünmüş. Oysa ki ev sahibimizin en büyük isteği açık konsept bir alanda yaşamak. Duvarlar ve büyük eşyalarla akışı kesilmemiş, tabi böylece ferah bir hisse sahip bir sonuç elde etmek..

Tadilat başlamadan önce ilk iş duvarlardan kurtulmuşlar. Kocaman mutfak, yemek alanına, yemek alanı oturma alanına, oturma alanı da merdivenle beraber odaların bulunduğu üst kata açılıyor. Bu açık konsept tasarım sadece alt katta değil, üst katta da devam etmiş. Giyinme odası basık, kapalı bir alan değil; yatak odasının yanında yerini alan ferah bir alan.

Eskiden evin unutulmuş bir köşesinde, ailenin aşçısını ( ki bu aşçı genellikle kadınlar) evin diğer fertlerinden izole eden mutfak tasarımları, son dönemde yerini evin merkezine yerleşmiş açık konsept tasarımlara bırakıyorlar. Tabi Amerikan mutfaklar ses, misafire dağınıklık göstermemek ve koku hassasiyeti olanların hala çok da tercihi değil. Oysa bu ferah mutfaklar en çok da ailenin bir arada zaman geçirmesine yarıyor.

Şimdi konuk olduğumuz bu ev, zaten metrekare olarak çok geniş bir ev. Bir de bunun üzerine duvarların yokluğu, dekorasyonun ferahlığına ferahlık katmış. 

Bu şekilde iki işlevli alanlar tasarlarken, bütünlük sağlamak her babayiğidin harcı değil. Sıfırdan bir ev yaptırırken ev sahiplerimiz, bir mutfak, bir salon, bir yemek odası diye düşünmeden bu alanı tek bir alan olarak planlamışlar.

Dekorun biraz modern, biraz geleneksel bir yüzü var. Modern chesterfield koltuk takımı tam da buna uygun bir seçim. Mutfak dolapları da bu hissi devam ettirmiş. Shaker kapaklar, camlı vitrin gibi klasik seçimlerle bir arada. Tavanda aynalı panel ve asma tavan içinde spot aydınlatmalar, açık konsept alanın bölge bölge birbirinden ayrılmasını sağlamada çok etkili. Planlanması ise şahane olmuş!

Merdiven altında holde de devam eden çıtalı duvar, çarklı saatin ve galeri yapılmış panoların dikkat çektiği duvar dekorasyonu, tv arkası taş duvar panel ve henüz dekoru tamamlanmamış ama büyük beklentilerimizin olduğu teras dekoruna dikkat! Bu evden keyifli, sosyal ve bir de üstüne stil sahibi bir ev tasarlamak isteyenlerin alacağı güzel fikirler var. Ev sahibimizin evinin hikayesi için de Instagram hesabı @evim_dunyam ‘a göz atmayı unutmayın. Buyrun konuk olalım..